رادیولوژی دهان و دندان

 • رادیوگرافی فول ماوس (full mouth) چیست؟
  5029 بازدیدپیشگیری

  تهیه 10 رادیگرافی پری اپیکال و 4 رادیوگرافی بایت وینگ برای تشخیص کامل ریز وضعیت دندانی.

   

 • رادیوگرافی پری اپیکال چیست؟
  5484 بازدیدپیشگیری

  تصوير راديوگرافي كه نمايي از تاج، ريشه و بخش هاي اطراف دندان را نشان مي دهد. اين نوع راديوگرافي امكان اندازه گيري طول ريشه( در هنگام درمان ريشه)، بررسي وجود پوسيدگي، بررسي تغييرات بافت هاي اطراف ريشه( كه مي تواند وضعيت سلامت ريشه را مشخص كند) را به دندانپزشك مي دهد.

 • رادیوگرافی بایت وینگ چیست؟
  5259 بازدیدپیشگیری

  بهترين راديوگرافي براي تشخيص پوسيدگي هاي بين دنداني و بررسي وجود تحليل استخوان حمايت كننده دندان. جهت تهيه اين راديگرافي،‌ حلقه كاغذي كه داراي يك زبانه(wing) كوچك است را دور فيلم قرار مي دهند  كه بعد از اينكه فيلم در دهان بيمار جايگذاري شد،‌بيمار روي اين زبانه را گاز مي كيرد و در اين حالت عكس گرفته مي شود ( فلسفه نامگذاري ). پس تصويري از دندانهاي دو فك را در تصوير خواهيم داشت.

 • راهکار های حفاظت دربرابر حداقل اشعه چیست؟
  5147 بازدیدپیشگیری

  چند راه براي كاهش خطرات تهيه راديوگرافي وجود دارد. در مرحله اول اطمينان حاصل كنيد كه به محل هايي مراجعه كنيد كه از دستگاه هاي قديمي استفاده نمي كنند. اگر فردي حامله نياز به تهيه راديوگرافي داشته باشد لازم است آن را به تهيه كننده راديوگرافي اطلاع داده و حفاظت هاي موردنياز را به عمل آورد. 
      استفاده از يقه هاي گردني براي محافظت از تيروئيد يا استفاده از پيش بند هاي سربي براي حفاظت از اندام هاي حساس به اشعه مفيد است. برخي از بيماران تصور مي كنند كه فراموش يا گم كردن راديوگرافي ها اهميتي ندارد و مي توانند آن را تكرار كنند اما اين مساله درست نيست و محافظت در برابر تكرار تهيه راديوگرافي هم توصيه مي شود. 

 • آیا اشعه درمانی بر سلامت دهان و دندان اثر می گذارد؟
  4906 بازدیدبیماری

  رادیوتراپی

  رادیوتراپی یا اشعه درمانی بر غشاء مخاطی دهان (سلولهایی که حفره ی دهان را می پوشانند) اثر می گذارد.

   

   

 • تغییرات مخاط دهان ناشی از اشعه درمانی چیست؟
  4877 بازدیدبیماری

  به دنبال رادیوتراپی سطح ایمنی کاهش یافته و عفونت ثانویه ناشی از کاندیدا آلبیکنز(نوعی قارچ) ایجاد می شود.

  بعلاوه حس چشایی در طول هفته 2 یا 3 درمان کاهش یافته و ابتدا احساس مزه های تلخی و ترشی و سپس شوری و شیرینی از بین می رود.(این مشکل دو تا 3 ماه پس از پایان درمان از بین می رود.)

    میزان ترشح بزاق کاهش قابل ملاحظه ای می یابد. این مسئله دندانها را به پوسیدگی مستعد می کند. ( 6 تا 12 ماه بعد غدد بزاقی بهبود می بایند.)

 • آیا دندانهای در اثر رادیوتراپی شکننده و خرد می شوند؟
  4819 بازدیدبیماری

  کریستالهای مینا و عاج و سمان دندان به اشعه مقاومند و  حلالیت آنها تغییری نمی کند. ولی به علت کاهش بزاق و افزایش استعداد پوسیدگی ممکن است دچار شکنندگی شوند.

 • رادیوگرافی های لازم برای ارتودنسی چیست؟
  4879 بازدیددرمان

  رادیو گرافی رایج در این زمینه پانورامیک می باشد که همه دندانها را در یک کلیشه نشان می دهد. رادیوگرافی دیگر سفالومتری جانبی می باشد که بصورت نیم رخ رابطه دندانها و فکین را نسبت به صورت و جمجمه نشان می دهد.

 • کاربرد رادیوگرافی دندانی چیست؟
  4888 بازدیددرمان

  راديوگرافي هاي دندان براي مشخص كردن دندان هاي شكسته، استخوان هاي آسيب ديده، پوسيدگي، آبسه هاي دنداني، كيست ها، بررسي مفصل، بررسي رابطه استخوان ها و خيلي موارد ديگر كاربرد دارد.

گردآوری : مدیر فنی