درمان ریشه دندان

 • چگونه از دندان درمان ریشه شده محافظت کنیم؟
  31282 بازدیدپیشگیری

  با توجه به کاهش استحکام دندان و کاهش مقاومت آن در برابر شکستگی ، برای حفاظت از ساختمان ضعیف شده ی این دندان ها نیازمند ترمیم های متفاوتی نسبت به دندان سالم مانند ترمیم های وسیع تر یا روکش هستند .

 • آیا دندان درمان ریشه شده درد دارد؟
  31531 بازدیدبیماری

  درد بعد از درمان ريشه

   

  اغلب دندان هایی که نیاز به درمان ریشه دارند ، قبل از شروع درمان دردناک هستند و افراد تصور می کنند که این درد با درمان ریشه از بین می رود . اما بسیاری از بیماران ، بعد از درمان ریشه همچنان درد دارند و حتی گاهی دندان هایی که قبل از درمان هیچ دردی نداشته اند ، با شروع درمان ریشه مبتلا به درد می شوند.

 • تفاوت دندان درمان ریشه شده با دندان های سالم در چيست؟
  31323 بازدیدبیماری

  دندان درمان ريشه شده/ دندان سالم

  به طور کلی دندان پس از معالجه ریشه دارای ساختار ضعیفی نسبت به دندان سالم می شود .

  دندان های عصب کشیشده معمولا دچار تغییر رنگ می شوند که گاهی این تغییر رنگ به حدی شدید است که با روش های معمول سفید کردن دندان ، به رنگ طبیعی خود برنمی گردد و برای بهبود زیبایی دندان ، لازم است دندان روکش شود.

 • آبسه چیست؟
  31212 بازدیدبیماری

  عفونت پالپ دندان معمولا همراه درد شدید بوده و می تواند باعث آبسه شود . از آنجا که عفونت پالپ غیر قابل بهبود است عدم درمان سریع و مناسب ریشه باعث گسترش عفونت شده و نهایتا میتواند منجر به کشیدن دندان شود .

 • علت درد دندان بعد از درمان ریشه چیست؟
  31444 بازدیدبیماری

  التهاب و عفونت پالپ دندان عامل اصلی دندان درد است که حتی تا مدتی بعد از درمان نیز می تواند باعث درد شود . البته این پالپ ملتهب با درمان ریشه خارج می شود .

  در طی درمان ریشه بافت های اطراف دندان ، مانند استخوان نگهدارنده ی آن ، دستکاری شده و تحت فشار قرار می گیرند . خروج پالپ عفونی از انتهای کانال دندان به بافت های اطراف ، و همچنین خروج مواد و داروهای مورد استفاده در کانال می تواند باعث تحریک بافت ها و در نتیجه التهاب و درد آن ها شود . این درد اغلب موقتی بوده و به مقدار زیادی قابل کنترل است.

 • علامت نیاز به درمان مجدد ریشه چیست؟
  31212 بازدیدبیماری

  دندان هایی که نیاز به درمان مجدد دارندممکن است دردناک و حساس باشند . در بسیاری از موارد نیز فرد هیچ گونه ناراحتی را احساس نمی کند اما تصاویر رادیوگرافی نشان دهنده ی نیاز به درمان مجدد هستند .

 • درمان کانال ریشه چیست ؟
  31603 بازدیددرمان

  وقتی پوسیدگی دندان عمیق شود و به پالپ دندان ( قسمت مرکزی دندان که حاوی عروق و اعصاب است ) برسد ؛ درمان ریشه دندان (عصب کشی ، روت کانال تراپی ، اندو ) لازم است. برای درمان کانال ریشه لازم است که بعد از حذف پوسیدگی و عفونت ، کانال ها تمیز شده و برای جلوگیری از عود عفونت با مواد خاص پرشوند. این درمان نیاز به مهارت بالای دندانپزشک داشته و همچنین وقت گیر است و معمولا در چند جلسه انجام می شود . 

  البته باید توجه داشت که به غیر از عفونت ،‌وارد شدن ضربات شدید به دندان نیز می تواند باعث از بین رفتن عروق و اعصاب دندان شود که در این مورد نیز درمان کانال ریشه ضروری است .

 • چه زمانی درمان ریشه تکرار می شود؟
  31196 بازدیددرمان

  هنگامی که درمان ریشه دندان ناموفق باشد ، درمان مجدد صورت می گیرد . آلوده شدن مجدد ریشه دندان توسط باکتری ها عامل اصلی نیاز به درمان مجدد است که خود ، علل مختلفی می تواند داشته باشد .

    کانال ریشه دندان ، ساختاری پیچیده دارد که درمان را نیز دشوار می کند ، به علت این پیچیدگی همواره این امکان وجود دارد که کانال های دندان به طور کامل در طی درمان اولیه درمان نشوند و حتی بعضی از کانال ها پیدا نشوند ؛ در نتیجه پالپ عفونی در داخل کانال مانده و پس از مدتی ( و گاهی بلافاصله بعد از درمان ) باعث دندان درد و یا دیده شدن علائم رادیوگرافی نشان دهنده شکست درمان قبلی شود.

 • آیا درمان ریشه دردناک است؟
  31114 بازدیددرمان

  اکثر مردم تصور می کنند که بعلت دردناک بودن دندان قبل از معالجه ریشه ، مراحل درمان کانال ریشه نیز همراه با درد خواهد بود اما درحقیقت در اکثر موارد با یک بی حسی موضعی ،‌این درمان نیز مانند سایر کارهای دندانپزشکی بدون درد انجام می شود .

  ساختمان دندان های عصب کشی شده ، ضعیف می شود که با رعایت بهداشت و ترمیم مناسب می توان از آنها نگه داری کرد .

 • چرا دندان درمان ریشه شده با دندان سالم فرق دارد؟
  31097 بازدیددرمان

  در روند درمان ریشه، پالپ دندان خارج می شود و بخش زنده داخل دندان از بین می رود و در نتیجه  برخی از ویژگی های دندان تغییر می کند .

  همچنین بر اثر حذف بافت های عصبی و عروقی ، بخشی از مکانیسم های حسی که در دندان های سالم وجود دارد از بین می رود و ممکن است بیمار سهوا روی دندان درمان ریشه شده ، نسبت به دندان سالم ، نیروی بیشتری وارد کند .

 • چگونه درد درمان ریشه را کم کنیم؟
  31402 بازدیددرمان

  توصیه می شود که برای کاهش درد ، به مدت چند روز از جویدن غذاهای سفت با دندان اندو شده پرهیز شود ؛ البته اغلب دندانپزشکان ترمیم موقت را به گونه ای قرار می دهند که فشار زیادی به دندان مورد نظر وارد نشود.

  داروهای ضد درد خوراکی مانند ایبوپروفن و استامینوفن در کاهش درد بسیار موثر هستند . حتی گاهی توصیه می شود که بلافاصله بعد از درمان (قبل از بروز درد)، این داروها مصرف شوند تا از شروع درد جلوگیری شود.

 • چه زمان برای درد دندان درمان ریشه شده به دندانپزشک مراجعه کنیم؟
  31067 بازدیددرمان

  هرچند درد بعد از درمان ریشه تا مدتی طبیعی است ، اما طولانی شدن درد و یا شروع درد پس از مدت زیادی بعداز درمان ، می تواند نشان دهنده مشکلات دیگر نظیر نیاز به درمان مجدد باشد که لازم است به دندانپزشک مراجعه شود .

   

 • عامل تکرار درمان ریشه چیست؟
  31094 بازدیددرمان

  نفوذ باکتری ها از طریق تاج دندان می تواند باعث عفونی شدن کانال ریشه شود . با قرار دادن ترمیم مناسب و دائمی بعد از درمان اولیه ریشه دندان ، به میزان زیادی می توان از این مشکل جلوگیری نمود .

  عدم رعایت بهداشت دهان و دندان نیز می تواند باعث عود پوسیدگی دندان شده و کانال ریشه را مجددا عفونی کند .

 • چه کسی درمان مجدد ریشه را انجام دهد؟
  31142 بازدیددرمان

  درمان مجدد ریشه دندان ، معمولا دشوارتر از درمان اولیه است ونیاز به تعداد جلسات بیشتری دارد . درد و هزینه درمان مجدد نسبت به درمان اولیه بیشتر است ؛ و بهتر است که توسط دندانپزشک با تجربه و ترجیحا متخصص درمان ریشه دندان ( اندودنتیست) صورت گیرد .

گردآوری : مدیر فنی